Брусилів в складі Київської Русі

Археологiчнi дослiдження, що проводилися на березi рiчки Здвиж, поблизу Брусилова, свiдчать про те, що тут, селилися люди ще в добу бронзи. Знайдено також поселення ранньослов?янських часiв (II — VI i VII — VIII ст.) та залишки давньо­руського городища.

На місці нинішнього Брусилова було древнє місто Вздвижень (Здвижень). В перший раз воно згадується в 1097 році в Іпатівському літопису: через це місто везли з Білгорода до Володимира Волинського осліпленого Василька Теребовльского. Містечко згадується також у 1151 році в описі військових дій Ізяслава Мстиславовича и угорського короля Гейзи II проти Володимира Галицького. Від річки Тетерева у Вздвижень Изяслав прийшов в один день. ( «Полн. собр. росс. лет.» (I, 111; II, 55)).

Археологічні дослідження, проведені на території Брусилівщини, дають підстави вважати, що цей район належав до найбільш густонаселених та економічно розвинутих реґіонів Київської Русі. В той час на території сучасної Житомирської області було багато населених пунктів (городів, городищ, селищ), які розташовувалися на берегах Тетерева, Здвижа, Случі, Ужа. Літописці називають серед древлянських городів Іскоростень (сучасний Коростень), Вручий (сучасний Овруч), Возвягль (Новоград-Волинський), Здвижень (теперішній Брусилів), Городеськ (с. Городське Коростишівського району).

У 1241 році Здвижень, як і більшість південних міст Київської Русі, був дощенту зруйнований монголо-татарами. До наших днів збереглися своєрідні пам?ятки тих давніх часів — численні кургани, оборонні споруди.

В ХІV ст. Здвижень підпав під владу литовських феодалів. За часiв литов­ського панування населений пункт входив до Київського Воєводства. Після Люблінської унії він пiдпав пiд владу шляхетської Польщі. Посилився гніт католицької церкви. Для захисту вiд нападiв кримських татар у 70-х роках XVI ст. тут збудовано замок, який невдовзi вони зруйнували. У 1585 роцi Брусилову надано магдебурзьке право. Дозволялося влаштовувати на piк чотири ярмарки та щотижня торги. Це сприяло розвитку ремесел, торгiвлi тощо.

В. Кисіль

Published in: on 01.01.2008 at 10:00  Комментарии к записи Брусилів в складі Київської Русі отключены  
%d такие блоггеры, как: