Юні жителі області запрошуються на виставку, яка розповідає, як здобувалась українська незалежність

У Житомирі 4 вересня відбулося відкриття стендової виставки копій архівних документів «До 25-ї річниці створення громадсько-політичної організації «Народний Рух України за перебудову» у приміщенні Державного архіву Житомирської області. На виставкових стендах представлені документи, листівки та світлини, котрі віддзеркалюють процеси становлення та боротьби Народного Руху України за перебудову в державі та області.

«Перший осередок Народного Руху України на Житомирщині було створено 25 років тому, а саме 27 липня 1989 року. Громада доручила мені очолити його. Спочатку була міська організація, а через рік й обласна. Це було абсолютне нове явище, перше формування національного і патріотичного спрямування, адже тоді при СРСР все заборонялося. Ми поставили собі за мету досягнення української незалежної державності. Звичайно, зустріли шалений спротив від комуністичної влади. Але 24 серпня 1991 року була проголошена державна незалежність України», — розповів присутнім очільник Житомирської обласної організації товариства «Просвіта» ім. Т. Шевченка, лідер обласної організації Житомирського крайового Народного Руху України 1989-1999 років Святослав Васильчук.

«Документи, представлені на стендах, говорять мовою фактів: отак було, думай, читай та роби висновки», — зазначив директор Державного архіву Житомирської області Станіслав Синицький на відкритті виставки та запросив усіх жителів області ознайомитися із представленими матеріалами.

Начальник відділу інформації та використання архівних матеріалів Державного архіву Житомирської області Галина Гуменюк наголосила, що на стендах представлені копії протоколів та декларацій 1990-1992 років, коли на місцях створювалися осередки Народного Руху. Організації засновувалися не лише в містах і районах, але навіть у селах.

«Найбільше уваги заслуговує прапор. Це саме той прапор, який рухівці підняли на стадіоні «Спартак» у 1989 році. Він також був на «Ланцюгу Єднання» у 1990 році. Це прапор, з яким рухівці йшли вперед, виборюючи нашу незалежність та державність», — зазначила Галина Гуменюк.

Виставка копій архівних документів «До 25-ї річниці створення громадсько-політичної організації «Народний Рух України за перебудову» діятиме до 15 вересня 2014 року. Усі бажаючі, особливо учнівська та студентська молодь, можуть завітати до Державного архіву Житомирської області та ознайомитися із важливими документами творення історії України. Вас чекатимуть у читальному залі Держархіву за адресою: м. Житомир, вул. Охрімова Гора, 2/20.

Довідково: Народний Рух України зареєстровано як партію 1 лютого 1993 року, головою якої було обрано В’ячеслава Чорновола. Історія Народного Руху України веде свій початок від громадсько-політичного руху, який був заснований на базі численних демократичних угрупувань, на основі запропонованих Спілкою письменників України Програми і Статуту. У 1989 році в більшості областей пройшли установчі конференції та установчий з’їзд у Києві під назвою «Народний Рух України за перебудову». Процес становлення зазначеної політичної сили на Житомирщині експонують документи (перші протоколи) первинних осередків Народного Руху України в багатьох районах області.

У перший рік свого існування Рух організував ряд великих масових заходів, метою яких була боротьба за державну незалежність, відродження української нації, відтворення історії українського народу. Найбільшими заходами були «Живий ланцюг», масовий виїзд на Нікопольщину та Запоріжжя до 500-ліття запорізького козацтва (вересень 1990 р.). Численні фотографії, представлені на виставкових стендах, демонструють участь у цих заходах представників області у Запоріжжі, перші мітинги, організовані активістами Народного Руху у Житомирі, відвідання Житомирщини В’ячеславом Чорноволом.

Житомирська обласна державна адміністрація
zhitomir-region.gov.ua

Реклама
Published in: on 04.09.2014 at 10:00  Комментарии к записи Юні жителі області запрошуються на виставку, яка розповідає, як здобувалась українська незалежність отключены  
%d такие блоггеры, как: